Dziękujemy!
Otrzymaliśmy Twoją wiadomość
Skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej.
Rodzaje ogrodzeń
Rodzaje ogrodzeń Szczecin
Darmowa wycena i pełne ubezpieczenie
Profesjonalny i kompleksowy serwis
Lokalna i zaufana firma
10 lat na rynku w Szczecinie
Skontaktujemy się z Tobą osobiście!
Rodzaje ogrodzeń – najlepsze ogrodzenia działki i posesji.
Ogrodzenie posesji to niezbędny element architektury, ponieważ spełnia wiele kluczowych funkcji na naszej posesji. Przede wszystkim w sposób estetyczny i dokładny wyznacza granicę działki, dodatkowo chroni naszą posesję przed włamaniem oraz zapewnia prywatność we własnym ogrodzie. Jednym z największych wyzwań stojących przed osobami planującymi zakup ogrodzenia jest to, aby powstałe ogrodzenie spełniało wszystkie najważniejsze funkcje, jednocześnie podnosząc walory estetyczne naszej posesji. Ostatecznie, to właśnie ogrodzenie jest pierwszym elementem architektonicznym domu, który widzą osoby z zewnątrz oraz nasi goście, więc warto zadbać o to, aby robiło dobre wrażenie i nawiązywało swoim stylem do całości posesji. W ofercie Smartbramy znajdziesz duży wybór ogrodzeń oraz profesjonalne doradztwo w zakresie odpowiednich rozwiązań dla Twojego domu. Przeczytaj więcej na temat rodzajów ogrodzeń i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie.
Funkcje ogrodzenia – co warto wiedzieć przed zakupem?
Wybór ogrodzenia należy zacząć od zapoznania się funkcjami jakie musi lub może spełniać ogrodzenie. Wbrew pozorom funkcji tych jest znacznie więcej niż nam się wydaje.
Główne funkcje ogrodzenia:
- Wytyczanie granic działki. Jest to główna i najważniejsza funkcja ogrodzenia. Ogrodzenie wyznacza obszar naszej posesji, czyli własność prywatną. Daje jasną informację o tym gdzie zaczyna się i kończy teren będący naszą własnością. Równie skutecznie oddziela naszą działkę od działki sąsiadów.
- Wyznaczanie stref. Funkcja ta pozwala na użycie ogrodzenia w celu wyznaczenia wybranego obszaru na własnym terenie np. stworzenia strefy dla dzieci, w którym dzieci mogą bezpiecznie się bawić, z dala od innych przestrzeni, mogących stanowić dla nich zagrożenie. Można odgrodzić teren będący ogródkiem warzywnym czy oczko wodne lub stworzyć własny wybieg dla zwierząt.
- Ochrona przed dostępem osób z zewnątrz. Doskonałym rozwiązaniem jest kiedy wybrane przez nas ogrodzenie zabezpiecza zarówno przed ciekawskim okiem osób niepożądanych jak i przed ich wtargnięciem na nasz teren, na przykład w celu kradzieży mienia – co niestety wciąż jest częstym zagrożeniem zarówno w domach wolnostojących jak i na działkach czy nawet w mieszkaniach znajdujących się domach wielorodzinnych. Płot ma na celu utrudnienie i uniemożliwienie wtargnięcia na teren posesji oraz ograniczenie możliwości zapoznania się z dobrami znajdującymi się wewnątrz domu.
- Wytyczanie dojścia do drzwi. Coraz częściej właściciele posesji decydują się wyznaczyć za pomocą ogrodzenia ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych. Atrakcyjny płot postawiony wzdłuż ścieżki prowadzącej do głównych drzwi może być urokliwym i oryginalnym dodatkiem oraz ułatwi Twoim gościom trafienie we właściwe miejsce. Goście z pewnością docenią kreatywność i funkcjonalność tego rozwiązania.
- Funkcja dekoracyjna. Nie możemy o niej zapomnieć. Ogrodzenie frontowe jest przecież pierwszym elementem naszej posesji, z którym spotykają się goście i osoby przechodzące obok domu. Jest swoistą wizytówką naszego domu. Warto wziąć tę funkcję pod uwagę planując zakup ogrodzenia, ponieważ jest to zakup na długie lata i powinien być dumą właścicieli.
Ogrodzenie nowoczesny czy klasyczne?
Posiadamy w swojej ofercie duży wybór ogrodzeń. Możemy podzielić je nie tylko ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, ale również sposobu montażu czy cenę. Przy tak obszernej ofercie ogrodzenia Szczecin wybór zależy jedynie od indywidualnych potrzeb i gustu kupującego. Najczęściej pierwszą rozterką jest to, czy wybrać ogrodzenie w stylu nowoczesnym czy klasycznym. Poniżej krótko na temat obu stylów ogrodzeń.
Ogrodzenia nowoczesne charakteryzują się przede wszystkim minimalizmem. Nie rzucają się w oczy, nie zdobią dodatkowo posesji, nie posiadają fikuśnych kształtów czy ciężkich, ozdobnych słupków. Doskonale pełnią swoje funkcje, lecz nie odciągają wzroku od posesji, czy pięknego ogrodu. Najczęściej występują w stonowanych kolorach, odcieniach szarości, bieli czy brązie. Mają proste kształty i niewidoczne łączenia.
Klasyczne typy ogrodzeń mogą skutecznie ozdobić posesję, będąc jednocześnie - podobnie jak ogrodzenia nowoczesne - funkcjonalnym elementem architektury zewnętrznej naszego domu. Charakteryzują się piękna stylistyką oraz ponadczasową elegancką formą. Często posiadają bogato zdobione elementy, ornamenty, ale nie jest to zasadą. Są również nieco bardziej minimalistyczne rozwiązania wśród ogrodzeń klasycznych.
Pamiętaj, że ogrodzenie ma podnieść prestiż Twojej posesji, podkreślić jej charakter, zapewnić bezpieczeństwo i prywatność, a także być funkcjonalnym elementem przestrzeni. To jaki styl ogrodzenia wybierać zależy wyłącznie od Ciebie.
Rodzaje ogrodzeń – jakie ogrodzenie jest najlepsze?
Znając funkcje jakie powinno pełnić ogrodzenie oraz kiedy już udało się podjąć decyzję dotyczącą stylu ogrodzenia warto poznać rodzaje ogrodzeń. Aby wybrać najlepszy rodzaj ogrodzenia, należy poznać charakterystykę poszczególnych typów ogrodzeń, ich zalety oraz wady.
Ogrodzenia drewniane
Drewno to materiał świetnie komponujący się z różnymi stylami ogrodów. Ogrodzenia drewniane są jednym z najczęstszych wyborów konsumentów ze względu na funkcje estetyczne, cenę oraz duży wybór wzorów i stylów. Jest to również propozycja nawiązująca do tradycyjnych rozwiązań – stąd cieszy się dużym zaufaniem wśród klientów od wielu lat. Warto jednak mieć na uwadze, że drewno jest materiałem najbardziej wymagającym ze wszystkich surowców, z jakich wykonywane są ogrodzenia. Wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, a w późniejszym czasie regularnych przeglądów oraz konserwacji. Nie zmienia to faktu, że drewniany płot dodaje posesji oryginalności, uroku, ociepla przestrzeń oraz ma cały szereg innych zalet:
- prezentuje się elegancko, estetycznie i dodaje posesji charakteru
- pasuje do większości typów ogrodów
- świetnie komponuje się z domami zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym
- występuje w różnych kolorach, wzorach i stylach
- jest łatwy w montażu
- niektóre rodzaje drewna są bardzo atrakcyjne cenowo
Ogrodzenia metalowe
Często wybierane są przez zwolenników nowoczesnych wnętrz i minimalistycznych wykończeń swoich posesji, ale także właścicieli posesji w stylu tradycyjnym. Metal jest niezawodnym i odpornym materiałem, dlatego można wykonać z niego całe ogrodzenie, same przęsła lub słupki. Ogrodzenia metalowe dzielą się na trzy główne rodzaje:
- Ogrodzenia z siatki – zyskujący na popularności, ekonomiczny i łatwy w montażu sposób ogradzania terenu. Chociaż część osób ma zastrzeżenia co do estetyki tego typu ogrodzeń, pewne jest to, że jest to trwały materiał, który dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu może przetrwać wiele lat, a jego zużycie nie jest zauważalne mimo upływu czasu. Obecnie wybór różnorodnej kolorystyki oraz układu siatki daje możliwość stworzenia całkiem eleganckiego ogrodzenia – niewielkim kosztem.
- Ogrodzenia kute – propozycja dla osób lubiących klasyczne rozwiązania. Jeżeli wybierzemy ogrodzenie kute ze stali wysokiej jakości, możemy mieć pewność, że będzie służyło nam przez lata. Niestety stal gorszej jakości może wymagać częstej konserwacji. Ogrodzenia kute to ciężkie, często bardzo ozdobne i kosztowne ze względu na metodę produkcji ogrodzenie. Komponuje się pięknie z klasycznymi domami. Może również być wykorzystywane jedynie jako ogrodzenie frontowe łącząc się z drewnem lub innego rodzaju płotem.
- Ogrodzenia gotowe – wygodne w montażu i ekonomiczne. Wykonane są z prefabrykowanych elementów i można je zakupić na wymiar, dostosowując do indywidualnych potrzeb.
Ogrodzenia aluminiowe
Należą do nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie ogrodzeń, ale pasują doskonale do każdego stylu posesji. Gładka struktura, stonowane kolory i innowacyjny wygląd wprowadzą harmonię do Twojej przestrzeni. Jakie są główne atuty aluminiowych ogrodzeń?
- Nie wymagają konserwacji. W przeciwieństwie do wszystkich innych rodzajów ogrodzeń, ten materiał nie wymaga specjalnej konserwacji czy regularnych przeglądów. Możesz cieszyć się najwyższa jakością długie lata bez obaw o stan techniczny i wizualny ogrodzenia
- Łatwe w montażu. Aluminiowe panele ogrodzeniowe są na tyle łatwe w montażu, że możesz poradzić sobie sam – oczywiście w zależności od terenu na jakim montujesz ogrodzenie oraz Twoich umiejętności i narzędzi jakie posiadasz
- Trwałość. Ogrodzenia z lakierowanego aluminium są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż inne rodzaje ogrodzeń, nie rdzewieją i nie wymagają konserwacji.
- Doskonały stosunek ceny do jakości. Cena jest jednym z głównych czynników, na jakie zwracamy uwagę przy wyborze ogrodzenia. Ceny ogrodzeń aluminiowych w stosunku do ich trwałości są bardzo korzystne.
- Jest solidne, odporne na warunki atmosferyczne i pleśń.
Ogrodzenia betonowe
Ogrodzenia betonowe wróciły do mody po wielu latach i bardzo intensywnie zyskują na popularności oraz szybko zdobywają zwolenników. Ogrodzenia betonowe sprawdzą się doskonale, jeżeli zależy nam na maksymalnej prywatności. Dodatkową, niespotykaną w przypadku innego rodzaju ogrodzeń funkcją jest izolacja akustyczna. Jak żadne inne ogrodzenie wycisza odgłosy z zewnątrz, więc jeżeli Twoja posesja znajduje się przy ulicy, szkole czy fabryce – ogrodzenie betonowe jest rozwiązaniem problemów z hałasem.
Zalety ogrodzenia betonowego:
- jest trwałe, może służyć nawet kilkadziesiąt lat
- jest odporne na zmiany temperatury, wilgotność, silne podmuchy wiatru czy uszkodzenia mechaniczne
- ma nieograniczone możliwości aranżacyjne: może mieć dowolny rozmiar, kolor czy wzór
- nie wymaga konserwacji
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele wzorów oraz kolorów ogrodzeń betonowych. Gładkich oraz wypukłych, a także ze wzorem jednostronnym i dwustronnym. Dzięki tak dużemu wyborowi każdy klient jest w stanie znaleźć odpowiedni rodzaj dla siebie i swojej posesji.
Ogrodzenia kamienne
Niezwykle trwałe, dekoracyjne i eleganckie. Choć ogrodzenia kamienne należą do architektury tradycyjnej, ich estetyka została dostosowana do współczesnego życia. Te w stylu rustykalnym pasują idealnie dla bogatych w roślinność ogrodów, ponieważ oprócz funkcji dekoracyjnej ograniczają rozrastanie się roślin, utrzymują podłoże na miejscu oraz nie przeszkadzają w odprowadzaniu wody. Jeśli posiadamy dom w stylu współczesnym możemy zdecydować się na ogrodzenia z piaskowca. Są bardziej nowoczesne i można je znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej: białym, różowym, żółtym, czerwonym.
Główne zalety ogrodzenia z kamienia:
- solidne i trwałe
- nie wymaga częstej konserwacji
- pasuje do każdego rodzaju ogrodu
- można je łączyć z innymi materiałami jak beton czy drewno
- skutecznie zapewnia prywatność
Ogrodzenia gabionowe
O zaletach ogrodzeń gabionowych mówi się coraz częściej i coraz głośniej. Głównie z powodu atrakcyjnej ceny tego typu rozwiązania. Mimo atrakcyjnej ceny ogrodzenia gabionowe zachowują walory estetyczne i wszystkie funkcje jakie musi pełnić dobre ogrodzenie. Jest rozwiązaniem nowoczesnym, stosowanym od niedawna w porównaniu do reszty opisanych ogrodzeń. Nie oznacza to jednak, że nadaje się wyłącznie do posesji w takim stylu.
Konstrukcja zewnętrzna ogrodzenia wykonana jest najczęściej z metalu, a dokładniej z metalowego „kosza”. Wypełnieniem konstrukcji są różne materiały skalne: kamienie, granit, żwir, marmur, otoczak, gruz, beton i inne.
Zalety ogrodzenia z gabionu:
- trwałość
- łatwość w montażu
- niska cena
- duże możliwości aranżacyjne (możesz wymieniać wypełnienie kosza, zawsze wtedy kiedy będziesz chciał odświeżyć wygląd swojej posesji)
- izolacja akustyczna
Panele ogrodzeniowe
Panele ogrodzeniowe są to przesła ogrodzeniowe ze specjalnym systemem montażu. Mogą być wykonane ze wszystkich opisanych powyżej materiałów. Są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń i charakteryzują się łatwością i szybkością montażu. Poszukując najbardziej ekonomicznego rozwiązania nie zapominajmy o tym, że jakość jest równie ważna. Ogrodzenie to najczęściej inwestycja na długie lata, ponieważ wiąże się z dużym wydatkiem.
Rodzaje paneli ogrodzeniowych:
- Panele betonowe – gotowe elementy betonowe łączone ze sobą za pomocą specjalnych śrub lub kotwy do wcześniejszego obmurowania.
- Panele drewniane – gotowe płyty drewniane o różnym wzorze, wykonane z wielu rodzajów drewna, które można łączyć ze sobą lub montować do słupków.
- Panele lamelowe – to lekkie, plecione panele ogrodzeniowe ze sklejki, które można montować na tradycyjnej siatce ogrodzeniowej lub do słupków (drewnianych lub betonowych).
- Panele metalowe – panele wykonane z prętów, przypominających duże kratownice. Lekkie i łatwe w montażu. Ze względu na coraz ciekawsze wzory zyskują na popularności.
Systemowe ogrodzenia panelowe są obecnie najtańszą opcją ogrodzeń na rynku. Jakość tego rozwiązania jest niestety niższa niż klasycznych ogrodzeń. Trzeba się liczyć z tym, że ogrodzenie panelowe posłuży nam na krócej, może wymagać częstszej konserwacji i nie spełni wszystkich funkcji ogrodzenia w takim stopniu jak klasyczne i droższe rozwiązania.
Jakie ogrodzenie wybrać?
Znając już wszystkie rodzaje ogłoszeń, ich wady i zalety, możesz przejść do oferty firmy Smartbramy i znaleźć takie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. To jakie ogrodzenie wybrać zależy zawsze od indywidualnych potrzeb. Aby ułatwić zakup nie zapomnij o poniższych krokach i upewnij się, że wziąłeś pod uwagę wszystkie istotne aspekty.
Krok 1. Zaplanuj swój budżet. Krok 2. Określ styl swojej posesji. Krok 3. Określ czas jakim dysponujesz, aby postawić ogrodzenie. Krok 4. Zastanów się jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze.
Jeżeli wciąż wahasz się i nie wiesz, które ogrodzenie wybrać – skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni pracownicy chętnie doradzą Ci w wyborze i przeprowadzą przez cały proces od zakupu, aż po montaż.